Nálunk a csülök többféle formában is nagy népszerűségnek örvend. 
Hozzávalók / 6 adag

1.2 kg sertéscsülök
25 dkg füstölt sertéscsülök
8 dl sör
2 fej fokhagyma
só ízlés szerint
bors ízlés szerint
2 szál rozmaring
5 kis db sárgarépa
3 kis db cékla (zsenge)

Elkészítés

A sütés előtti napon gondoskodunk a hús bepácolásáról. Ehhez első lépésben beirdaljuk a csülök bőrét keresztbe, aztán erre merőleges irányba is a tetején és az alján is. Éles kést használjunk, és vegyük elő legjobbik izomerőnket. Elég csak a bőr felszínét beirdalni, az alsóbb, bőr alatti zsíros réteget hagyjuk egyben.
Ezután a sóval (jó két marék simán mehet rá, nem kell finomkodni) jól bedörzsöljük a csülkünk minden oldalát a bőrös és a húsos részeknél is. Ahol bőrös részünk van, a beirdalások mélyedéseibe is nyugodtan mehet bőven. Borsot is teszünk rá, de ebből nem kell ilyen brutális mennyiség, csak meghintjük vele. Én őrölt tarkaborsot szoktam használni.
Keresünk egy jó nagy tálat, amiben el fog férni a csülkünk, és beletesszük. Egy szép nagy fej fokhagymát késsel úgy, ahogy van, félbe vágunk, és a csülök mellé tesszük. Ezután mellé öntjük az egyik üveg sörünket. Ne ráöntsük, ne mossa le róla a sót, csak szépen mellé. Ha nem lepi el legalább háromnegyedig a csülkünket az így összehozott páclé, akkor még egy kis sima, hideg csapvizet öntünk hozzá addig, míg a páclé a csülök legalább háromnegyedéig nem ér.
Lefedjük az egészet, és legalább 24 órára a hűtőbe tesszük, hogy a hús magába szívja a finom sós, sörös levet és a fokhagyma finom ízét.
Másnap következik a sütés. Kiszemeljük az edényt, amiben sütni fogjuk a csülköt. Én fedeles vaslábasban szoktam, de jó hozzá cseréptál vagy sima jénai tál is. A lényeg, hogy jól bírja a hőt, és legyen teteje is! A pácléből kiemeljük a csülkünket, és beletesszük a sütőtálba.
Még egy kis sót szórunk a húsra, és még egyszer megborsozzuk.
Most jön a második fej fokhagyma, ezt az elsőhöz hasonlóan késsel félbevágjuk, és szőröstül-bőröstül a hús mellé tesszük a sütő edénybe. Ez után a pácléből 3-4 evőkanálnyit a hús alá teszünk, annyi kell, hogy kb. három ujjnyi főzőlevünk legyen a hús alatt. Ennek a gőzében fog megfőni a husink. Mehet bele még 2 rozmaing ág is, aztán lefedjük, és 220 fokos sütőbe tesszük fél órára.
Fél óra elteltével kivesszük egy pillanatra a sütőből az edényünket, és lecsavarjuk 150 fokra a hőmérsékletet. A hús mellé beteszünk kb. 4 kisebb szál sárgarépát és 2 kisebb darab céklát (mindet egészben!). A céklát véletlenül se vágjuk el, mert kiengedi a színét, és minden vörös lesz. A kis darab füstölt csülkünket kétujjnyi darabokra vágjuk, és ezt is hús mellé tesszük. Ez ad neki egy kis extra füstös ízt, de ha épp nincs otthon, nem tragédia, ha kihagyjuk bőle. 
Ismét rátesszük az edényünkre a fedőt, és visszaküldjük a sütőbe. Itt 150 fokon 3 órát fog eltölteni. Ez alatt lassan és biztosan omlósra sül, nincs vele teendőnk, de itt még koránt sincs vége a mesének.
Ha eltelt a 3 óra, levesszük a fedőt, az edényünkből kikanalazzuk a maradék főzőlevet, hogy max 1 ujjnyi maradjon az edény alján, aztán felcsavarjuk a sütő hőmérsékletét 190 fokra, és visszaküldjük még egy fél-háromnegyed órára a sütőbe a csülköt. Ekkor már fedő nélkül sül, mert azt szeretnénk, hogy a bőre ropogósra piruljon. Ehhez ebben a sütési fázisban legalább 3-4-szer löttyintsük meg a csülök tetejét, főleg a bőrét sörrel. Elég összesen kb. egy fél üvegnyi sör, a másik felét jobb híján megisszuk, hiszen kiönteni mégsem illene! :)
Ha szép ropogósra pirult a bőre, akkor kész, tálalhatjuk a finomságot! Én krumplipürét szoktam készíteni mellé, és jól megesszük a mellette sült fincsi zöldségeket is!